PROSTE ROZWIĄZANIA SĄ NAJLEPSZE

Czym są i jak działają pompy ciepła?
Pompy ciepła to urządzenia, które przenoszą energię z jednego środowiska w drugie, w tym przypadku z zewnątrz do wewnątrz wykorzystując do tego celu zasady termodynamiki gazów. Pompa ciepła jest urządzeniem, które nie produkuje energii, unikamy więc jakiegokolwiek procesu spalania, co jest oczywiście ogromnym plusem, ponieważ nie wytwarzamy żadnego kurzu, popiołu, spalin i innych efektów ubocznych. Urządzenie w pełni wykorzystuje energię zgromadzoną w środowisku naturalnym z wody, gruntu czy powietrza.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich procesów pompa potrafi przetworzyć zebraną, pierwotną energię, którą dostarczy do naszej instalacji grzewczej.

Można powiedzieć, że działają podobnie do lodówki czy klimatyzatora, których technologia jest znana i niezawodna od wielu lat. Są ekonomiczne, ekologiczne, bezobsługowe i co najważniejsze, bezpieczne.

Zasada działania
TO PROSTE
  1. Pompy ciepła przetwarzają energię pobieraną z powietrza na ciepło użytkowe. System składa się z dolnego źródła ciepła, pompy ciepła oraz z górnego źródła czyli systemu dystrybucji w budynku.
  2. Zasilanie pompy ciepła energią z instalacji fotowoltaicznej powoduje obniżenie kosztów energii praktycznie do 0zł.
  3. Czynnik roboczy przekazuje ciepło z dolnego źródła do instalacji grzewczej w budynku. W przypadku chłodzenia cykl jest odwrócony.
Nie masz pewności? Sprawdź!
Pytania i odpowiedzi

Czy decydując się na pompę ciepła musimy spełnić jakieś warunki, by w ogóle móc ją zamontować?

Nie ma szczególnych przeciwwskazań. Przy sensownym budynku pompa ciepła zawsze będzie efektywnym źródłem ogrzewania. Oczywiście możemy podjąć pewne działania by nasza pompa działała jak najefektywniej. Chodzi np. o odpowiednie docieplenie domu, wymiany grzejników Wysokoparametrowych grzejników na niskoparamterowe. Jednak nie zawsze jest to konieczne.

Czy pompa jest w stanie samodzielnie pokryć zapotrzebowanie na ciepło?

Tak, przy prawidłowym doborze urządzenia – poprzedzonym audytem technicznym nieruchomości – pompa ciepła jest w stanie pokryć samodzielnie zapotrzebowanie na ciepło.

Zima to najdłużej panująca pora roku czy urządzenie sprawdzi się w naszej strefie klimatycznej?

Pompa ciepła idealnie sprawdza się w naszej strefie klimatycznej. Efektywniej działa w przedziale temperaturowym od -7 stopni Celsjusza do 7 stopni Celsjusza, a takich dni w ciągu roku mamy najwięcej! Nawet zimą, średnia temperatura np. w Katowicach wynosi ok. -2 stopni Celsjusza.

Czy przewymiarowanie ustawień pompy ma sens?

Zmienianie ustawień czy przewymiarowanie urządzenia nie ma najmniejszego sensu. Inwestycja będzie droższa, dla optymalnej pracy pompy ciepła konieczny stanie się większy bufor, w okresach przejściowych, gdy temperatura zewnętrzna jest na poziomie + 6 – 10C pompa będzie miała zbyt dużą nadwyżkę mocy w stosunku do zapotrzebowania budynku. Pod względem ekonomicznym, nie jest to opłacalne ani sensowne.

Jaki jest koszt urządzenia?

Inwestowanie w systemy pomp ciepła może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Koszty instalacji są jednak trudne do przewidzenia, będą one się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak wielkość domu, ocieplenia i izolacji domu czy temperatury, którą mamy zamiar osiągnąć. Głównym wyznacznikiem ceny pompy ciepła jest jej moc oraz wyposażenie, więc przedział cenowy jest szeroki. To koszt 17-27 tysięcy złotych, może być i więcej.

Ile czasu potrzeba, aby inwestycja się zwróciła i od czego to zależy?

Trudno określić po jakim czasie nastąpi czas zwrotu inwestycji, to również kwestia bardzo indywidualna. Łatwiej będzie to obliczyć na nowym budynku, gdzie koszty montażu pomp ciepła są takie same jak koszty np. instalacji gazowej, wtedy mamy zysk od samego początku użytkowania. Ceny prądu również wpływają na określenie czasu zwrotu inwestycji.

Powinniśmy pamiętać jednak o zyskach niepieniężnych, takich jak komfort użytkowania, dbałość o środowisko, czy takich przyziemnych jak przerzucanie worków z węglem czy usuwanie popiołu. Unikamy brudu, spalania, smog, zagrożenia czadem itd.

Czy pompa ciepła jest dużym i głośnym urządzeniem?

Pompy ciepła potrzebują nieco miejsca na zewnątrz, urządzenie można zamontować na ścianie lub umieścić bezpośrednio na ziemi. Co jest ważne, wokół instalacji trzeba zostawić trochę wolnej przestrzeni, w celu uzyskania dobrego przepływu powietrza. Jeżeli chodzi o miejsce wewnątrz domu, w przypadku pompy typu SPLIT nie zajmuje więcej miejsca niż piecyk gazowy, natomiast pompa typu MONOBLOK zajmuje miejsce tylko na zewnątrz. Co do głośności urządzeń, nie przekracza ona 68db przy największym obciążeniu. Dla zobrazowania, to głośność grupki rozgadanych i roześmianych ludzi. Pompy posiadają sprężarki inwerterowe, które dostosowują swoją moc do zapotrzebowania, zatem przez większość czasu pracują bardzo cicho. Tak naprawdę to słyszymy szum przepływającego powietrza.

Jaka jest żywotność pompy i czy posiada jakąś gwarancję?

Pompy ciepła tak naprawdę mają bardzo mało ruchomych elementów podatnych na uszkodzenia. Używamy najwyżej klasy komponentów. W NETSU dajemy 7 lat gwarancji na urządzenie przy zachowaniu regularnych przeglądów serwisowych. Żywotność pompy ciepła spokojnie określamy na 15-20 lat.

Jakie jest zużycie energii przez pompę ciepła i co w przypadku, kiedy zabraknie prądu?

W zależności od mocy urządzenia. Zasadniczo SCOP, czyli sezonowy wskaźnik efektywności wynosi między 3 a 4 to znaczy, że jeśli dom potrzebuje 16000 kWh energii to 16000/4(SCOP4) = 4000 zużytej energii. COP i SCOP pokazują (chwilowo i sezonowo) ile kilowatów energii cieplnej jesteśmy w stanie wytworzyć z 1 kWh prądu. Dla przykładu nowobudowany (wg nowych wytycznych budowlanych) domek dla 2 osób, o powierzchni 120m2 powinien zużywać nie więcej niż 1500 kWh na samą pompę.

Kiedy zabraknie prądu tak naprawdę nie działa żadne źródło ciepła. Podajniki do „ekogroszku” i innych spalanych paliw nie działają, nie działają również pompy obiegowe pompujące wodę do grzejników, tak samo nie działają też pompy ciepła.

Co wyróżnia pompy ciepła NETSU i co powinniśmy jeszcze o nich wiedzieć?

Pompy ciepła NETSU działają na podzespołach najwyższej klasy firm – Mitsubishi, Wilo, Grundfos, Alfa Laval. Nasze pompy posiadają czynnik R32, który jest bardziej ekologiczny, dwa obiegi grzewcze w standardzie + cwu – dołączamy tacę ociekową wraz z grzałką tacy, posiadamy komplet wyposażenia od zasobników, po wsporniki do montażu. Co ciekawe, pompami ciepła NETSU można zarządzać z każdego miejsca na ziemi dzięki aplikacji Wi-Fi.

Ważną informacją w przypadku pomp ciepła jest to, że można łączyć ją z innymi źródłami energii. Wybierając pompy z fotowoltaiką nasze rachunki za prąd mogą wynosić 0zł. Poza tym, jeśli zdecydujemy się na oba źródła energii dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” będzie wyższe.

Kolejną informacją, której nie można pominąć to fakt, że pompy ciepła są bezobsługowe. Ustawiamy tylko pożądaną temperaturę czy to wody, czy w pomieszczeniach i nie robimy nic więcej. Kontrolę możemy mieć przez panel sterujący lub wcześniej wspominaną aplikację. Nie można też zapomnieć o corocznym przeglądzie pracy pompy w trakcie trwania gwarancji. Pompy nie tylko ogrzewają pomieszczenia, ale dzięki klimakonwektorom również działa jak klimatyzacja. Temperaturę możemy obniżyć również za pomocą podłogówki. Tak więc w letnie, upalne dni możemy ochłodzić pomieszczenie.