Pompy ciepła
+ fotowoltaika
atuty_netsu_sg_ready_tło
Pompy ciepła
+ fotowoltaika
atuty_netsu_sg_ready_tło
Pompa ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną. Czy to się opłaca?
Połączenie pompy ciepła i instalacji PV, to obecnie najtańszy sposób na ogrzewanie domu.
W perspektywie długiego czasu użytkowania, zestaw ten generuje największe oszczędności.
Pamiętajmy, że przewidywany czas pracy paneli fotowoltaicznych oraz pomp, to 20-25 lat.

Odpowiedni dobór urządzeń oraz wielkości instalacji PV, może zredukować rachunki za energię elektryczną nawet o 90%, eliminując jednocześnie inne koszty związane z ogrzewaniem domu.
Dzięki takiemu duetowi można uzyskać niemal darmowe, CZYSTE CIEPŁO.

Ustawa o OZE, która pozwala na oddanie do sieci energetycznej nadwyżek energii elektrycznej, produkowanych przez panele PV w lecie oraz odbiór w zimie 80% tej ilości (instalacje do 10 kWp) bez dodatkowych kosztów, spowodowała, że zastosowanie pomp ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną stało się najbardziej ekonomicznym i ekologicznym źródłem ciepła.

W sezonie letnim, kiedy wydajność instalacji PV jest najwyższa następuje „magazynowanie” nadwyżki przez zakład energetyczny, aby można było ją odebrać z sezonie zimowym, kiedy zapotrzebowanie na ciepło jest największe.

Jaka moc instalacji fotowoltaicznej jest potrzebna, aby pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną pomp NETSU?
Dobór instalacji PV jest kluczowym czynnikiem, aby użytkownik nie musiał martwić się kosztami ogrzewania. Powinien również uwzględniać dodatkowe 20% energii, która będzie przeznaczona na opusty prosumenckie (30% - instalacja powyżej 10 kWp).

Pobór energii przez pompy NETSU jest uzależniony od wielu czynników, takich jak: klasa energetyczna budynku, wielkość domu, wymagana temperatura wewnątrz, ilość osób korzystających z CWU, trybu pracy i wielu innych składowych.

Można jednak w dużym uproszczeniu przybliżyć przykład domu wolnostojącego w Łodzi.
Dom wybudowano zgodnie z obowiązującymi przepisami w 2021 roku.
Dom wolnostojący z poddaszem użytkowym o powierzchni użytkowej 130 m2
Liczba mieszkańców 4.
System wentylacji z rekuperacją.
Przyjmując powyższe parametry zalecana pompa NETSU to NET-06-1PH

Orientacyjne zapotrzebowanie na energię elektryczną dla samej pompy to około 4000 kWh/rok.

Po doliczeniu średniego zużycia energii sprzętów domowych, na poziomie 3000 kWh/rok, uwzględniając autokonsumpcję oraz system opustów prosumenckich, sugerowana moc instalacji fotowoltaicznej to 7,5 kWp.

atuty_netsu_sg_ready_tło
Jak pompy ciepła współpracują z instalacją PV? O co chodzi z SG Ready?
Oznaczeniem SG Ready (ang. Smart Grid Ready), mogą posługiwać się tylko producenci pomp ciepła, które posiadają specjalny regulator umożliwiający integrację z inteligentną siecią energetyczną.
Pompy ciepła z oznaczeniem SG Ready są w stanie realizować cztery stany pracy, w zależności od sygnału na wejściu do urządzenia.

Dzięki temu możliwe jest wysterowanie pracy urządzenia tak, aby w czasie nadprodukcji energii elektrycznej, pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej, można było podnieść temperaturę wody użytkowej lub dogrzać/schłodzić pomieszczenia.

Funkcjonalność pomp ciepła NETSU SG Ready, pozwala na częściowe wykorzystanie energii elektrycznej pochodzącej ze słońca, do skumulowania jej w postaci energii cieplnej.
Analizując rozwój technologiczny szerokiego spektrum sprzętów domowych RTV i AGD, pewne jest, że w niedalekiej przyszłości większość z nich będzie miała możliwość przyłączenia do inteligentnej sieci.

Taka opcja pozwoli na współdziałanie urządzeń oraz sposobność sterowania przez użytkownika, tak aby optymalizować zużycie energii elektrycznej.

Czy za pompy ciepła w klasie energetycznej A++/A+++ przysługuje tyle samo dotacji w programie „Czyste Powietrze” co za urządzenia w klasie A+/A++?

Program „Czyste Powietrze” jest sztandarowym programem rządu w walce ze smogiem.

Dotacja jest skierowana do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych z nich lokali.

Dofinansowanie przeznaczone jest na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. Dzięki programowi można uzyskać środki zarówno na wymianę starego pieca, jak i stworzenie własnej mikro-elektrowni.

Dokonując wymiany tak zwanego „kopciucha” na pompę ciepła firmy NETSU, można ubiegać się o dotację w kwocie do 25 tys. zł, a dokonując dodatkowo montażu instalacji fotowoltaicznej można zwiększyć tę kwotę nawet do 30 tys. zł.

Dla beneficjentów uprawnionych do podwyższonego poziomu dotacji, sumy te to odpowiednio 32 tys. zł i 37 tys. zł.

Podwyższona klasa efektywności energetycznej pomp ciepła NETSU (A++/A+++), przy podstawowym poziomie dofinansowania, pozwala uzyskać ze wspomnianego, rządowego programu zwrot faktycznie poniesionych kosztów na poziomie 45%. Jest to najwyższy zakładany poziom dofinansowania dla pomp ciepła powietrze-woda.

Urządzenia w klasie efektywności energetycznej A+/A++ to zwrot poniesionych kosztów na poziomie 30%

Dlaczego pompy ciepła powinny być wpisane na Listę Zielonych Urządzeń i Materiałów?

Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów została wprowadzona, aby beneficjenci programu „Czyste Powietrze” mieli pewność, że znajdujące się na niej urządzenia spełniają wymagania techniczne określone w tym programie.

Jak podaje portal czystepowietrze.gov.pl, docelowo planuje się, że w 2021 r. w „Czystym Powietrzu” kwalifikowane będą tylko materiały i urządzenia wpisane na „zieloną” listę.

Marka NETSU gwarantuje dostarczanie sprawdzonych, ekologicznych rozwiązań, czego potwierdzeniem jest wpisanie naszych produktów na Listę Zielonych Urządzeń i Materiałów nadzorowaną przez Instytut Ochrony Środowiska.

Czy są inne możliwości pozyskania dofinansowania na wymianę „kopciucha”?

Wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, nie jest jedynym, które ma na celu wyeliminowanie źródeł ciepła na paliwa stałe i poprawę jakości powietrza. Dodatkowe środki można pozyskać również w ramach programów miejskich i gminnych.

Wiele jednostek samorządowych mobilizuje swoich mieszkańców i przypomina, że zakaz używania kotłów pozaklasowych pojawi się końcem 2023 roku, natomiast dla kotłów 3 i 4 klasy termin wymiany upływa wraz z końcem 2027 roku, dlatego z własnych budżetów refinansują zakup i montaż pomp ciepła NETSU.

Dodatkowo w ramach ulgi termomodernizacyjnej, podczas rozliczenia rocznego, można uzyskać częściowy zwrot podatku.

Dzięki wspomnianym programom, kwota inwestycji zmniejsza się znacząco, a poprzez połączenie pomp ciepłą z instalacją fotowoltaiczną, można uzyskać ekologiczne i niemal darmowe w użytkowaniu ogrzewanie budynku.